ארבעה גברים - ארבעה ספרים

בעשור האחרון עבדתי עם עשרות משפחות, למרות מה  שנהוג לחשוב לא כל המשפחות מנוהלות ע"י האם ומומנות ע"י האב. בשנים האחרונות אבות לוקחים חלק שווה ומשמעותי לא פחות בגידול הילדים, קבלת החלטות ודאגה אמיתית. 

?אבא, מה אתה אמא
— עדי לוקסנבורג, בת 6 רואה את אבא תולה כביסה בפעם הראשונה

בחרתי עבורכם ארבעה ספרים העוסקים בחינוך, ילדים והורות כמובן שנכתבו על ידי גברים שאני אישית מאוד מעריכה מתוך אמונה שחשוב לשמוע את קולם ודעתם וללמוד מהם. קריאה מהנה 

 

ספר ראשון -  ילדים זה שמחה - מחבר: ד"ר אלי שגיא 

הוצאה ושנה: כנרת, זמורה ביתן, 2010

תקציר: ספר הדרכה מחולק לפרקים: השנה הראשונה, גמילה (הנקה, בקבוק, חיתולים, מוצץ/ אצבע), הקניית הרגלי שינה, הצבת חוקים וגבולות (אכילת יתר/חסר, התפרצויות זעם, אלימות פיזית ומילולית, צפייה בטלוויזיה/משחק מחשב), מריבות אחים/ חברים, השגת שיתוף פעולה, התנהגות ותכונות אופי (התמודדות עם שקרים, גנבות), דימוי ובטחון עצמי, פרידה בבוקר, איך להתגבר על פחדים (חושך, שינה, חלומות רעים, מפלצות, חיות אמיתיות או דימיוניות, כאב/ רופא, נטישה) ומוכנות לכיתה א'. 255 עמודים.

למי מתאים: הורים שמחפשים תשובה נקודתית, אנשי פרקטיקה שהפילוסופיה פחות רלוונטית עבורם. לכל מי שאוהב לקרוא קצר ולעניין.
מילים מהלב: "כדי שילד יפתח דימוי עצמי חיובי וביטחון עצמי, העניקו לו אהבה, הערכה וקבלה. בשלוש מתנות אלה, טמון המפתח לבריאות הנפשית של הילד." (עמ' 186(


ספר שני - הורים עשרה הדרמה של הורים למתבגרים- מחבר: דור הררי

הוצאה ושנה: ידיעות ספרים, 2007

תקציר: במאתיים חמישים עמודים לוקח אותנו הפסיכולוג דור הררי למסע מרתק בעולמם של המתבגרים ומלמד בצורה ברורה ונעימה על המשמעותיות והשינויים בהורות בעקבות גיל ההתבגרות. בספר פרקים עניינים וממוקדים על כל הנושאים הרלוונטים: תקשורת, יחסים במשפחה, אורחות חיים, לימודים, פנאי וכסף, עמדות ודרכים, חיי חברה, מין והחיים הבוגרים שפתח. 

בסוף הספר מפתח שאלות בכל הנושאים, אינדקס מצויין. 

למי מתאים: הורים למתבגרים וגם לאלה שבדרך. גיל ההתבגרות מתחיל מוקדם יותר מדור לדור וכרגע ההגדרה המקצועית היא גיל 10! המלצתי היא להגיע לגיל ההתבגרות מוכנים או לפחות לנסות לשפר תוך כדי תנועה.


מילים מהלב: בחלק זה מופיע בדרך כלל ציטוט מהספר, אבל הפעם נחרוג לגילוי נאות. דור הררי הוא המורה שלי בשנתיים האחרונות, יש לו המון ידע והמון ניסיון וזוהי זכות ללמוד ממנו וכיף גדול אפילו להתווכח לפעמים.

8acb85b8-7c37-44dd-be43-0ec10afecc46.jpg

 ספר שלישי - אינטילגנציה אבהית - על אבהות וגבריות מזווית אישית - מחבר: ד"ר עלי כ"ץ

הוצאה ושנה: מטר, 2009

תקציר: ספר שהוא מחקר אישי ומקצועי. בספק סיפורים אישיים, מרגשים וכואבים הבוחנים את מורכבות תפקיד של האב בתא המשפחתי. ספר שמטרתו לעורר שאלות על האבהות בעידן המודרני, איפה נגמרים התפקידים המסורתיים של האב בבית ומתי מתחיל שילוב האב כחלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי ולא רק כאחראי לכלכלתו.

למי מתאים: לא רק לאבות! אבות יוכלו להזדהות עם התכנים, אבל חשוב לא פחות שגם האמהות ייחשפו לתחושות והרגשות שעולות בתוך עולם האבהות.


מילים מהלב: "יש משהו מצחיק ועצוב, אומרות אימהות רבות, בהצגה הזאת של סוף השבוע מול המציאות של שגרת היומיום שהיא בלתי אפשרית עבורן. כך קורה שאבא שעוזר לטפל בילדיו מדי פעם, בשעת ערב מאוחרת או בסוף שבוע, נחשב לאבא מעולה, לגבר מודרני שלא רק מצליח בעסקיו, אלא שיש לו זמן וסבלנות להיות גם בייביסיטר נחמד. היחידים שיודעים את הרמת העכורה, שהוא למעשה רק בייביסיטר, הם נשותיהם וילדיהם של אותם אבות.


ספר רביעי - הורות כמעשה ניסים - מחבר: שי אור

הוצאה ושנה: "בדיוק" הוצאה לאור, 2013

תקציר: שי אור מביא על גבי יותר מ-400 עמודים גישה חדשה ונקודת מבט מעוררת השראה על החיים עם ילדים. אור מציג בפני ההורים את הבקשות העמוקות של ילדינו, הקשיים, סוגי הקשבה לילד שהם הבסיס לתקשורת בריאה. ההורה מוזמן לעבור תהליך של למידת הקשבה, צורות תקשורת ולהתמודד עם ההורות שלו מול המודל שקיבל מהוריו. ספר שהוא טיול אל מקומות עמוקים, מרגשים ונוגעים ללב.  

למי מתאים: לא לרוחניים בלבד! הורים שמוכנים להתמודד מול שאלות ולשים את רגשות האשם בצד, הורים שרוצים לפתוח את הראש להורות קצת אחרת שאינה מושתת בהכרח על עקרונות היסוד של הוריהם ושל התרבות.

מילים מהלב: "קושי, כאמור, לא נועד שיסלקו אותו. קושי נועד שיכילו אותו ויקשבו לו באורך רוח ובאורך נשימה. ההימצאות של ילד בתוך קושי, יחד עם אמא או אבא שלו, שבוחרים להימצא בקושי ביחד איתו, היא שמשאפשרת לילד לבטוח בעצמו ולבטוח בעולם הזה, שאינו דומה לרחם וגם לא לגן עדן. עולם שרגשות ותחושות וחום וקור וסערות וכאבים שאין עליהם שליטה מאפיינים אותו. ההסכמה שלנו להיות במלואנו עם ילדינו, גם כשקשה, מחוללת ניסים."  (עמוד 78(


לסיכום, לכו לקרוא, גברים, נשים, ילדים, תשמעו מה יש לאנשים לומר מהניסיון והידע שלהם, תעבירו ביקורת, אל תקבלו את הכל כתורה מסיני, זוהי רק דרך נוספת לפתוח את המחשבה. 

למי שקשה לקרוא, כמעט את כולם אפשר למצוא ברשת גם בסרטונים או אפילו ללכת להרצאות וסדנאות בהם מעבירים, מי שבכל זאת רוצה לקרוא, פרט להורות שמעשה ניסים שתצטרכו להזמין דרך האתר או בחנויות נבחרות, את כל שאר הספרים ניתן להשיג בכל חנויות הספרים.