מתי מתחילים גמילה?

בחלק הקודם, הצגתי את חשיבות תהליך הגמילה כחלק בלתי נפרד מתהליך התפתחות הילד. תהליך שמניח תשתית בנושאים כמו עצמאות, אחריות, איפוק, דחיית סיפוקים ועוד. הבנו את חשיבות הבשלות של הילד להצלחת התהליך, לא רק ברמה הטכנית, אלא ברמה הנפשית, המנטלית, הקוגניטיבית וההתפתחותית. היום, נלמד לזהות את סימני הבשלות העיקריים, תפקידם של ההורים לאורך שלבי תהליך גמילה המבוסס על התיאוריה האדלריאנית.

סימני בשלות
בחירתו של מועד תחילת תהליך הגמילה איננו אמור להיות מושפע מעונות השנה, מצב רוחנו או מצב חשבון הבנק. המועד צריך להתאים לבשלות של הילד ובלבד שבחרנו טכניקה שאנו מאמינים בה. ארבעת התחומים לפיהם נוודא בשלות לפני תחילת התהליך:
פיזיולוגית- הילד מדבר, מתקשר, מוריד ומרים בעצמו מכנסיים, מגלה אי נוחות כאשר החיתול רטוב או מלוכלך ועוד
קוגניטיבית- הילד רכש את "קביעות האובייקט" – הידיעה כי דברים ואנשים ממשיכים להתרחש גם אם הוא לא רואה אותם ומסוגל לקשר בין תופעות.
חברתית ורגשית- הילד מתעניין בילדים אחרים, מחקה מבוגרים, מתעקש לעשות דברים לבד ומתנגד לקבל עזרה, יש לו תחושת נפרדות ועוד.
מוטיבציונית- הרצון של הילד להוריד חיתול, ללבוש תחתונים, להשתמש בסיר או שירותים וכמובן, הרצון להתבגר ולהיות חלק מהחברה. סימן הבשלות החשוב ביותר הוא מוטיבציה! היא תנאי הכרחי אבל לא מספיק. ילד מוטיבציוני שלא מגלה סימני בשלות נוספים, איננו מוכן לגמילה.

תפקיד ההורים בתהליך הגמילה
תהליך הגמילה הינו תהליך למידה, הילד לומד להרגיש, להתאפק ולשחרר במקום הנכון. לכל למידה שני תנאים להצלחתה, בשלות התלמיד, עליה כבר הרחבנו רבות וטכניקה נכונה של המורה. במהלך הגמילה, לנו ההורים יש 3 תפקידים עיקריים:

  1. העברת מסרי סוציאליזציה לילד – על חוקים חברתיים בנוגע לעשיית צרכים, החשיבות ההיגיינית והבריאותית שבכך. מאידך, המסר שהוא עדיין ילד ותהליך הלמידה שלו מורכב מטעויות, המבוגרים יכבדו את התהליך ולא יתאכזבו.

  2. גבולות עקביים – חשוב שכל תהליך למידה יהיה עקבי. אין להחזיר חיתול (פרט למצב קיצוני), אין לאפשר דברים שאחר כך הם אסורים, לשם ההדרגה.

  3. תמיכה בילד בתהליך הגמילה – המחשבה המלווה אותנו כל התהליך היא כי הילד מתמודד כרגע עם אחד האתגרים הכי גדולים בחייו, בהתאם לגיל וליכולות שלו. עלינו לתמוך כל הזמן! גם שיש נסיגות וקשיים, מקבלים הכל באהבה, אין כעס, גועל, אכזבה וציפיות לא מציאותיות.

יחד עם זאת, ישנם דברים שחשוב מאוד לא לעשות:

לבלבל את הילד עם מסרים סותרים; להניח שהילד יודע מה מצופה ממנו - יש להסביר את כל השלבים; להעניש ילד ש״פספס״ , גם לא לבייש או להשפיל; להושיב ילד בכוח על האסלה או הסיר, לכפות ישיבה ממושכת בשירותים, פרט לקריאת סיפור, מידי פעם; להתייחס לחיתול במונחים שליליים. עד כה החיתול שירת אותנו נאמנה, אין סיבה להפוך אותו פתאום לדבר שלילי, דוחה, מגעיל, מסריח ועוד.

כאשר הילד בשל וההורים מקפידים על העקרונות, תהליך גמילת היום יכול לנוע בין 10-30 ימים 

גמילת לילה
גמילת לילה היא תהליך נפרד וקצר, פשוט וקל יותר, היות שבלילה הגוף מייצר ניתוק אוטומטי של מנגנונים. כמו שהילד לא מתעורר רעב באמצע הלילה, ככה גם מנגנון השליטה על סוגרים, עם מעט תרגול, שולט בעצמו על הסוגרים.בתכנית הדרכה וליווי גמילה, אנו .מאבחנים יחד את הבשלות של הילד, מקבלים הדרכה לכל שלבי הגמילה וליווי צמוד לכל התקופה


רוצים לקרוא את החלק הקודם