100% מהילדים בעולם נולדים מרטיבים!!!

סטטיסטית בעיית גמילה דורשת טיפול כאשר ילד מרטיב ביום, אחרי גיל 4 ומרטיב בלילה אחרי גיל 5-6.

מלבד היכולת הפיזיולוגית להחזיק את ההפרשות בתוך הגוף ולשחרר במקום המקובל, הגמילה היא חלק מהותי בתחום החינוך לניקיון. תחתיו נכנסים כל הרגלי הניקיון שאנו מקנים לילדנו מיום היוולדו – במודע ולא במודע – לדוגמא: צחצוח שיניים, מקלחת, שטיפת ידיים לפני אוכל ועוד, כל אחד לפני תפיסת עולמו. מכאן אפשר להבין, כי ילד שאוהב להתקלח, אוהב להיות נקי, יכול לחוות תהליך גמילה קל יותר. אך שימו לב, יחד עם זאת, ילד שטיפחנו אצלו כפייתיות לניקיון יכול לחוות קשיים בזמן גמילה כי היא דורשת התלכלכות.

הגמילה היא למידה ספונטנית שמתרחשת בצורה אוטומטית עד גיל 5. כלומר, אם לא נתעסק, נדבר או נעשה פעולות לגמול את הילד, 99% מהילדים בעולם יהיו גמולים עד גיל 5.. למה? כי חינוך לניקיון- היגיינה- הינו צורך הישרדותי -אבולוציוני- שנטמע בנו על מנת לשמור על הבריאות של המין האנושי. אם לא נרכז את ההפרשות של כולם לצד טיפול נכון יהיה עלינו להתמודד עם מחלות רבות ואולי אפילו מגפות.

מדוע אנחנו מתעסקים בגמילה בגילאי צעירים הרבה יותר?
בעולם המערבי נהוג לגמול את הילדים סביב גיל 1.5-3. כמו כל דבר, ההקדמה היא מלאכותית, בעיקר מטעמי נוחות. כיום אנו יודעים שאין בעיה לגמול ילדים בגילאים אלה, (אם כי הגיל המומלץ הוא לא לפני שנתיים). עוד אנו יודעים, שתהליך הגמילה הוא תהליך למידה לכל דבר וככזה הצלחתו תלויה בשני גורמים:
   1. בשלות – של התלמיד.
  2. טכניקה – של המורה.

במידה והתלמיד לא היה בשל או שהטכניקה לא נכונה, תקופת הלמידה עשויה להיות מאתגרת או להתארך משמעותית, ואף להשליך- את קשיי למידה בתחומי חיים אחר ולעיתים אף לגרום לנזק בלתי הפיך. חשבו מה יקרה אם ננסה ללמד ילד בן ארבעה חודשים לשבת, כאשר הגוף אינו בשל או אם ננסה ללמד ילד בין שנתיים לקרוא כאשר המוח לא בשל.

מהי בשלות ומדוע היא חשובה?
גיל הגמילה המקובל בעולם המערבי הוא גיל שנתיים (בממוצע). גיל זה הינו גיל חשוב, גיל בו הילד עובר שלב חשוב מאוד בהתפתחות. דברים מגיל זה יילוו את הילד כל חייו. תהליך עיקרי ומשמעותי במתרחש בגיל זה הוא, תהליך הספרציה-אינדיבידואציה. או בעברית, תהליך הנפרדות והבחנה (היכולת להבחין את עצמי מאחרים). זה תהליך התפתחותי מרכזי שתואר בידי הפסיכואנליטיקאית מרגרט מאהלר.

מתוך תצפיות רבות על תינוקות וילדים, מאהלר מצאה, כי מדובר בתהליך שמהווה גורם מרכזי בעיצוב האישיות התקינה והפתולוגית של הילד, וכי והא מתרחש בשלוש השנים הראשונות לחייו. התהליך מורכב מארבעה תתי שלבים, כאשר האחרון הוא שלב העצמאות שמתחיל בגיל שנתיים, זהו שלב בו הילד מקבל עצמאות ואיתה אחריות ולומד להתמודד עם איפוק ודחיית סיפוקים. כשל בכל אחד מהשלבים עלול להוביל לפתולוגיות שונות. כשחושבים על זה, הגמילה הינה למעשה תהליך למידה ראשון מסוגו שהילד חווה וזה המודל שאותו הוא ילמד. אם נתגמל כל הליכה לשירותים, בפרס, לדוגמה, מה יהיה כאשר נרצה ללמד את הילד דברים אחרים בהמשך? ומכאן, עלינו לוודא את בשלות הילד טרם תחילת תהליך הגמילה.

כמה טיפים שכדאי לאמץ כדי להקל על תהליך הגמילה החל מגיל שנה:

 1. על הילד לראות את ההורים/ אחים גדולים משתמשים בשירותים, לובשים תחתונים.
2. לאפשר לילד לחוש את הפיפי על עורו כאשר הוא יכול ללכת ערום (בחוף הים או בחצר).
3. לדבר עם הילד על חשיבות ניקיון הגוף בנועם, לדוגמה במהלך בהחלפת חיתול.
4. להסביר לילד שהפרשות הן חלק מהחיים, הריח לא נעים ולא בריא ולכן מתנקים.


רוצים להתחיל לגמול ולא בטוחים? בואו נדבר!
בשבוע הבא, חלק ב' – מהם סימני הבשלות? וקצת על טכניקה נכונה לגמילה?